Psychoterapia online to forma pracy terapeutycznej opierająca się na wirtualnym kontakcie pomiędzy Klientem a terapeutą, czyli najprościej mówiąc to „psychoterapia bez wychodzenia z domu”. Łączy ona w sobie skuteczność tradycyjnych sesji psychoterapeutycznych odbywających w bezpośrednim kontakcie gabinetowym z komfortem pozostawania w swoim miejscu zamieszkania. Stanowi alternatywną formę pomocy psychologicznej w sytuacji, gdy Klient:

  • odczuwa silne emocje uniemożliwiające bezpośredni kontakt z psychoterapeutą (np. wstyd, zażenowanie, niepewność, niepokój)
  • jest osobą niepełnosprawną, chorą, w związku z czym przemieszczanie się i dotarcie do gabinetu psychologicznego może być niemożliwe lub bardzo utrudnione
  • ma trudność umówienia się na tradycyjna konsultację lub sesję psychoterapeutyczną z powodu opieki nad osobami bliskimi (dziećmi, rodzicami), często zmienia miejsce pobytu z powodu czy to spraw osobistych, czy też zawodowych, mieszka za granicą, mieszka w małej miejscowości, na wsi gdzie dostęp do pomocy psychologicznej jest utrudniony lub ograniczony, często podróżuje.

 

Badania przeprowadzone nad skutecznością psychoterapii online pokazują, iż jest ona szczególnie skuteczna w edukacji psychologicznej, w terapii lekkich i umiarkowanych przypadków depresji, terapii zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych oraz zaburzeń lękowych (Nelson 2003, Gros 2011, Carlson 2012).

 

Nie oznacza to jednak, że jest ona adekwatna dla każdego, tutaj niezwykle ważne są indywidualne preferencje i potrzeby Klienta. Ponadto jest grupa zaburzeń, w przypadku których nie jest wskazana psychoterapia online. Są to m.in. zaburzenia psychotyczne, ciężka depresja, z myślami lub wcześniejszymi próbami samobójczymi, uzależnienia od środków psychoaktywnych.

 

Warto pamiętać, iż przy wyborze formy pomocy terapeutycznej należy kierować się osobistymi przekonaniami na temat tego, jak ma wyglądać ta pomoc, preferencjami osobowościowymi oraz aktualną sytuacją życiową. Początkowy wybór takiej czy innej formy pomocy terapeutycznej nie oznacza, że w trakcie psychoterapii nie możemy dokonać zmiany z tradycyjnej, gabinetowej sesji na sesje online i odwrotnie.

 

Więcej informacji na temat zakresu świadczonej pomocy psychologicznej i psychoterapii znajdziesz na stronie głównej.

 

 

Literatura

  1. B. Aouil Poradnictwo i wsparcie psychologiczne online dla dzieci i młodzieży (2008)
  2. M. Wysocka-Piecyk Człowiek zalogowany (2015)

Psychoterapia online

psycholog online

psychoterapia online

psychoterapia DDA

psychoterapia uzależnień

psychoterapia w depresji

psychoterapia zaburzeń odżywiania

pomoc psychologiczna online

psychoterapia par

psycholog Gdynia

interwencje kryzysowe

terapia online

Psycholog Gdynia, psycholog DDA, psycholog uzależnień, psycholog depresja, psychoterapia Gdynia, psycholog online

Arleta Zielonka

Psycholog Online

ARJA Arleta Zielonka

GABINET POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ

I PSYCHOTERAPII

ARJA Psycholog Gdynia - LOGO

KONTAKT

CENNIK

OFERTA

O MNIE

STRONA GŁÓWNA

TERAPIA ONLINE

Created with Webwave CMS

Copyright 2020 ARJA Arleta Zielonka